Prevážame zvieratá

Zobrazené 2015x

Zásady bezpečnej prepravy našich miláčikov.

Cestujú s nami a až na pár výnimiek, automobilky ich prítomnosť na palube auta nejako extra neriešia. Pritom taký stredne veľký pes, ak je počas prepravy nezabezpečený môže v prípade nehody spôsobiť sebe aj posádke auta zranenia veľkého charakteru.

Hlavným pravidlom, ktoré by sme mali dodržať je, že zviera je hoci je to živá bytosť, v aute považované za nebezpečný náklad. Voľne sa pohybujúce, posedávajúce na vašich kolenách sa tak stáva veľkým rizikom nielen pre ľudí ale aj samým pre seba.

Takéto zvieratá v prípade nehody pôsobia na pasažierov ako neriadené strely s pomerne veľkým devastujúcim účinkom. Súčasné predpisy nijako neurčujú podmienky pre prepravu takýchto zvierat, takže ochrana nás samých je len v našich rukách a v našej vlastnej ochote do takéhoto zabezpečenia investovať svoj čas a peniaze.

Pre zvieratá menšieho vzrastu a hmotnosti je vhodné počas prepravy použiť prepravnú sieť – tá oddelí zvieratko od posádky auta. Takéto siete je možné kúpiť buď v chovateľských potrebách, prípadne v automoto doplnkoch. Zapamätať by ste si mali jedno pravidlo: zviera patrí vždy na zadné sedadlá.

Vhodné na prepravu napr. mačiek sú aj boxy – tie je možné kúpiť v rozličných veľkostiach. Menšie z nich sa potom dajú umiestniť za predné sedadlá, väčšie potom na samotné zadné sedadlá, pričom musia byť samozrejme dobre zabezpečené proti pohybu. Ak máte voz typu kombi, riešenie je jednoznačné – zviera dajte za zadné sedadlá.

Najlepším riešením pri preprave väčších zvierat – psov atď. je montáž oceľovej klietky. Zviera z nej nemôže vyskočiť. Nevýhodou je však zrejmá časová náročnosť na zabudovanie a prípadné odstránenie takéhoto zariadenia.

Zdroj: http://www.auto.sk/

 

 


REKLAMA