Zatopené auto už do pôvodného stavu nedostanete

Zobrazené 1670x

Zaplavené vozidlo v žiadnom prípade neštartujte. Nechajte preveriť aj navonok pojazdné auto. Ak máte uzavretú poistku zahŕňajúcu "ochranu" pred živlami, automobil nafoťte ešte vo vode. Povodne páchajú škody na nehnuteľnom, ale aj hnuteľnom majetku. A veľmi slabo chránený zostáva vždy automobil, ak sa s vozidlom včas neujde do bezpečia. Môžeme ho považovať za zaplavovaný už pri namočení jeho sedadiel. Hoci sa vozidlo dá vysušiť, ani pri najväčšej snahe ho nedostanete do pôvodného stavu. Voda spôsobí najrýchlejšie škody na savých materiáloch, ako je čalúnenie a sedačky. Tie sa musia spravidla úplne vymeniť, najmä kvôli následnému zápachu.

 

Voda v elektroinštalácii je problém aj po vysušení

Automechanici sa zhodujú, že ak dôjde k zaplaveniu auta, voda sa skrytými dutinami dostane do elektroinštalácie vrátane poistkovej skrine, čo môže aj po dôkladnom vysušení spôsobovať poruchy. Negatívom vždy zostávajú aj nánosy bahna, ktoré sa z vozidla dostávajú najťažšie. Práve tie vám však pomôžu ako kupujúcemu neskoršie odhaliť, že bol automobil zaplavený.

Ak je po záplavách vozidlo pojazdné, navštívte servis. Auto je potrebné dôkladne prezrieť, aby ani malé poškodenie nespôsobilo v budúcnosti poruchy alebo nehodu. V prípade, že bol aj len čiastočne zatopený motorový priestor, odpojte batériu, nevkladajte kľúče do zapaľovania a neštartujte. Mokrá elektroinštalácia môže spôsobiť skrat a ďalšie poškodenie automobilu.

Zaplavené auto len dojazdite alebo predajte na súčiastky

Servisný technik zhodnotí, či vozidlo bude môcť ešte niekedy jazdiť. Pripravte sa však určite na výmenu všetkých náplní, filtrov, v horšom prípade aj čerpadiel a turbodúchadla. Neinvestuje veľké finančné prostriedky do opráv a sprevádzkovanie autá po masívnej záplave. Kým jazdí, jazdite s ním. Následne ho predajte na náhradné diely alebo ako pojazdné auto s upozornením na zaplavenie. Je to férové a vyhnete sa tak problémom, keď by auto pôsobilo problémy jeho budúcemu majiteľovi.

Poisťovne nebudú príliš ochotné

Zjednodušene pripomenieme, že Povinné zmluvné poistenie (PZP alebo poistenie zodpovednosti) sa vzťahuje na škodu spôsobenú inej osobe na zdraví a na škodu na veci. Až na niektoré výnimky nezahŕňa poškodenie vozidla spôsobené živlom vrátane záplavy. Ani majitelia vozidiel s havarijnou poistkou a pripoistením pre prípad poškodenia alebo zničenia vozidla v dôsledku živelnej udalosti nebudú mať vopred vyhraté. Ak je to možné, odporúčame vozidlo čo najlepšie nafotiť, ideálne už počas povodne a škodovú udalosť nahlásiť do poisťovne čo najskôr. Vyhnete sa tak podozreniu, že ste automobil počas záplav normálne riadili a do hlbokej vody ste sa dostali vlastným pričinením. Po rozsiahlych škodách spôsobených záplavami nebude žiadna z poisťovní vyplácať poistné bez predchádzajúceho prešetrovania a určite nie ochotnejšie ako inokedy.


Kupujete ojazdené vozidlo? Pozor na zaplavené autá, sú lacné a nebezpečné.

Dajte si pozor na zaplavené autá. Ako taký voz odhaliť a vyhnúť sa jeho kúpe? Zaplavené auto už nikdy nebude jazdiť ako predtým. Aj po rokoch bude po každom väčšom daždi cítiť zatuchlinou, ktorú neprehluší ani zbierka voňavějších stromčekov, v kábloch to občas bude praskať a iskriť a dutiny aj po dôkladnom vystriekaní začnú na neprístupných miestach hrdzavieť. Ako auto dlhšiu dobu stojí vo vode a tá sa dostane do vnútorných priestorov, je to malér. Pri výbere ojazdených automobilov sa takýmto ponukám širokým oblúkom vyhnite. Problém je v tom, že sa rad podvodníkov bude chcieť za každú cenu takého auta zbaviť bez kupca o zatopení vopred informoval. Na zatopené autá narazíte najčastejšie pri individuálnom predaji na inzerát alebo v samostatných ponukách na internete. Skúsenosti z minula ale potvrdzujú, že sa zatopené vozidlá často pokúšajú predať aj menšie autobazáre. Nemusí ísť ani o autá zo Slovenskej či Českej republiky. Na trhu sa celkom iste objaví aj rad áut z Nemecka alebo Rakúska. Bezpečné teda nie sú ani dovezené autá.

Dôsledná kontrola je namieste

Na prvý pohľad zatopený voz nespoznáte. Dôkladné vyčistenie a kvalitná leštenka odvedú svoje. Ako teda zistíte, že pred vami stojí zatopený voz? Treba si všímať detailov a nebáť sa nahliadnuť do zle prístupných dutín. Na prehliadku vozidla je teda potrebné vziať si so sebou skúseného automechanika, ktorý tieto priestory pozná a vie ako sa k nim dostať. V interiéri si všímajte vôní. Ak je vozidlo cítiť zatuchnuto alebo je v ňom naopak príliš ostrých pachov z rôznych osviežovačov vzduchu, buďte opatrní.

Pri prehliadke vozidla je potrebné hľadať stopy po zvyškoch bahna, a to na ťažko prístupných miestach. Medzi ne patrí napríklad čalúnenie dverí alebo vnútorný priestor prístrojovej dosky. Jemný prášok z bahna sa často zachytí v záhyboch plechov alebo vo zväzkoch drôtov, v konektoroch alebo v poistkovej skrini. Sivastý povlak bahna zostáva aj po dôkladnom umytí na niektorých plastových dieloch, jemný prášok bahna môžete zachytiť aj v záhyboch tesnenia a podobne.

Po zatopení má väčšina vozidiel problémy s elektrinou. Zatopené auto, ktoré budú chcieť podvodníci predať bude mať zrejme z veľkej časti novú kabeláž. Akonáhle teda vo voze narazíte na úplne nové drôty, je namieste minimálne opatrnosť.

Istotou môže byť nákup v kvalitnom autobazáre

Sú špeciáln prípady vozidiel, ktorým voda nevadí, alebo im vadí len minimálne, medzi klasickými cestnými automobilmi ich ale príliš nie je. K tým, ktoré by sa zaplavenie mali rozhodne vyhnúť, patrí aj väčšina súčasných SUV. Dnešné autá sú prešpikované elektronikou a rôznymi senzormi. Radu z dielov je možné vysušiť a budú fungovať normálne, ale akonáhle sa voda dostane napríklad do riadiacej jednotky, ich konektorom a tlačeným obvodom, je väčšinou zle. Nie je to žiadna sranda. Auto s poničenou a prípadne dodatočne upravenou elektronikou tak, aby nesignalizoval prípadné závady, sa môže stať na ceste neovládateľné a teda extrémne nebezpečné pre posádku aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

A ako sa nákupu takého auta vyhnúť? Najbezpečnejším riešením je nákup v kvalitnom autobazáre, ktorý by neriskoval poškodenú povesť predajom zatopených áut. V tejto dobe je lepšie sa vyhnúť individuálnym ponukám a spoľahnúť sa na kvalitný autobazár. Naozaj kvalitný autobazár má dôslednú kontrolu, ktorá zatopené vozidlo do predaja nepustí. Samozrejmosťou by mali byť aj kompletná garancia vrátene vozidla bez udania dôvodov vrátiť alebo vymeniť.

Zdroj: http://magazin.automodul.cz/, http://tn.nova.cz

 

 


REKLAMA