Prečistenie klimatizácie

Zobrazené 7273x

image013Počas používania klimatizácie dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami. Tým, že sa vo výparníku destiluje tekutina, vytvára sa vhodné prostredie pre plesne, mikroskopické huby, baktérie a vírusy. Môžte si tak privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín, či angínu.

Ako často a ako správne čistiť klímu v aute?

Klímu je optimálne čistiť 2x za rok, minimálne však raz ročne. Mnoho ľudí však s klímou do servisu zájde, až keď pocítia pri pustení klímy zápach alebo nefunguje vôbec. Neprečistená klíma môže do interiéru auta vypúšťať až 7-násobne viac baktérií ako sa bežne vo vzduchu nachádza.

Aby vám vydržala slúžiť čo najdlhšie bez poruchy a bez negatívneho vplyvu na zdravie vašej rodinky, tu je postup ako správne používať klimatizáciu:

  • Pred spustením klímy v teplých mesiacoch najskôr poriadne vyvetrajte pomocou otvorených okien/dverí, kým ponakladáte deti a batožinu. Šetríte tak klímu aj palivo.
  • Teplotu znižujte/zvyšujte postupne, aby organizmus neutrpel šok. Optimálna teplota je medzi 19 - 22°C. Teplotný rozdiel vo vnútri a mimo auta by nemal (v lete) byť väčší ako 5°C.
  • Skôr ako zastavíte auto a ukončíte cestu klímu vypnite, aby sa nazbieraná vlhkosť mohla dostať von z klimatizačného systému.
  • Ak máte manuálnu klimatizáciu, pri ohreve vzduchu v zime najskôr na chvíľu zapnite vnútorný okruh - rýchlejšie sa zohreje.

Najčastejšie poruchy klimatizácie v aute

  • ak prestáva chladiť, ide pravdepodobne o nedostatok chladiva. Unikajúce chladivo je možné odhaliť pomocou UV lampy, pretože do chladiva sa pridáva kontrastná látka.
  • ak po zapnutí zapácha, je to spôsobené práve nadmerným usadzovaním vlhkosti vo výparníku, ktorý nemá pri častom používaní možnosť vyschnúť. Zápach môže spôsobovať aj príliš zanesený peľový filter.
  • ak vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky, môže ísť o poškodený kompresor. V ňom koluje olej, ktorý sa postupne opotrebúva. Ak nie je klíma používaná pravidelne, olej sa usadzuje a po prvom spustení klímy môže dôjsť práve k poškodeniu kompresora. A to je potom finančne náročná oprava (stovky EUR).

image012

Ako prebieha kontrola/servis autoklimatizácie

Celý proces kontroly a servisu klimatizácie trvá približne hodinu. Cena za servis klímy + dezinfekciu by nemala presiahnuť 100 EUR. Priplatíte si za peľový filter (od cca 10 do 30 EUR) a prípadne iné potrebné náhradné diely.

A ako to prebieha:

  • Klíma sa napojí na špeciálny prístroj, ktorý prekontroluje tesnosť systému, vytiahne a prefiltruje chladivo a doplní ho do optimálnej hladiny. Prístroj prečistí a doplní aj olej v kompresore.
  • V ďalšej fáze sa celý klimatizačný systém dezinfikuje. Najistejšou dezinfekciou je použitie tzv. sanitizéra. Sanitizér dezinfikuje buď na báze ozónu alebo ultrazvuku oba spôsoby ničia plesne, baktérie a vírusy. Lacnejším spôsobom je použitie dezinfekčného spreja. Pýtajte sa, akým spôsobom budú klímu dezinfikovať, pretože prevoňaný vzduch v aute je síce fajn, ale neznamená to, že je klíma vydezinfikovaná.
  • Veľmi dôležité je vymeniť aj peľový filter, ktorý by sa podľa odporúčania výrobcov mal meniť každých 15 tisíc kilometrov (alebo každý rok). Je však dobré meniť ho pri každom servise klímy, pretože práve vo filtri sa zachytáva najviac nečistôt

Klímu zapnite preventívne

Zapnúť klimatizáciu je opodstatnené aj z hľadiska jej životnosti. Jednou zo zložiek náplne klimatizácie je mazací olej, ktorý sa usadí na jednom mieste. Keď na jar zapnete klímu po dlhom čase, môže sa zadrieť kompresor alebo sa môžu rýchlejšie opotrebovať mechanické časti. Aspoň raz za mesiac ju treba na desať minút pustiť.

Nie je dôvod vypnúť klimatizáciu na celú zimu, z obavy o vyššiu spotrebu. Nie je to ako pri starých autách, v ktorých sme museli kvôli výkonu motora klímu občas vypnúť. Dnes pokles výkonu dorovná elektronika na motore. Vplyv klimatizácie na spotrebu je podľa neho rozhodne menší, ako vplyv zle nafúkaných zimných pneumatík.

info Viac o klimatizácii si môžete prečítať tu:

Manuálna alebo automatická klimatizácia

Koľko nás stojí v aute studený vzduch

Zdroj: http://auto.rodinka.sk, http://auto.sme.sk

 

 


REKLAMA