Nový štítok na označovanie pneumatík

Zobrazené 3503x
Nový štítok na označovanie pneumatík

Od 1. novembra 2012 budú všetky nové pneumatiky (vyrobené od 1. júla 2012) v predaji rozdelené a označované podľa úspornosti spotreby paliva, priľnavosti k mokrej vozovke a hlučnosti.

Picture86

Nový štítok
Štítok na označenie pneumatík, zavedený Európskou komisiou poskytuje kupujúcim relevantné informácie o takých dôležitých vlastnostiach pneumatík, ako sú valivý odpor, priľnavosť za mokra a hlučnosť.
Na spotrebu paliva a priľnavosť na mokrom povrchu sú použité triedy podobne ako na hodnotenie spotreby energie. „A" predstavuje pneumatiky s najlepším dosiahnutým výsledkom, „G" pneumatiky s najhoršími výsledkami, ktoré ešte splňujú zákonné normy. Vonkajšia hlučnosť je vyjadrená v decibeloch a jednou, dvomi alebo tromi zvukovými vlnami.

Spotreba paliva
Tento diagram udáva mieru spotreby paliva, umožňuje teda zákazníkom porovnať rozdiely medzi výkonnosťou jednotlivých pneumatík. Trieda spotreby paliva je daná valivým odporom pneumatík.

Priľnavosť na mokrom povrchu
Tento znak poskytuje zákazníkovi informáciu o dôležitom bezpečnostnom aspekte pneumatík t.j. priľnavosti na mokrom povrchu. Lepšia priľnavosť na mokrom povrchu skracuje brzdnú dráhu na mokrých alebo vlhkých vozovkách. V súčasnosti sú štítky udávajúce priľnavosť na mokrom povrchu definované iba pre osobné pneumatiky. Metóda merania priľnavosti na mokrom povrchu pre ľahké a ťažké nákladné pneumatiky je momentálne vo vývoji, v praxi bude zavedená ešte pred novembrom 2012, teda pred začiatkom platnosti nového nariadenia EÚ.

Vonkajšia hlučnosť
Súčasťou štítku je aj informácia o vonkajšom hluku, ktorý pneumatiky produkujú. Vonkajšia hlučnosť je vyjadrená hodnotou v decibeloch a jednou, dvomi alebo tromi zvukovými vlnami. Jedna vlna znamená najlepší výkon – teda, že hladina hlučnosti pneumatiky je minimálne o 3 dB nižšia, než je budúci zákonný limit.
Tri čierne vlny predstavujú najhoršie výsledky, t.j. že pneumatika spadá medzi súčasný maximálny limit a plánovaný nižší limit, ktorý bude zavedený v rámci regulácie 661 v období od roku 2012 do roku 2016.

Zavedenie systému štítkov by malo viesť zákazníkov k nákupu bezpečnejších a ekologickejších pneumatík. Zároveň pre zákazníkov bude jednoduchšie porovnať rozdiely medzi jednotlivými značkami pneumatík, pri nákupe sa budeme môcť rozhodovať na základe kvalitných informácii.


Výrobcovia pneumatík spustili informačné kampaneinfo

Niektorí výrobcovia pneumatík spustili informačné internetové stránky, na ktorých rozoberajú rôzne faktory vplývajúce na opotrebenie pneumatík. Hlavným záujmom je však vplyv pneumatík na životné prostredie, z čoho je zrejmé, že sa zaoberajú aj vplyvom na spotrebu paliva. V tomto článku Vám chceme predstaviť 3 stránky s takýmto obsahom.


http://pripojte-sa-k-boju.michelin.sk/

Prvou stránkou je portál vytvorený firmou Michelin. Ústrednou postavou je dezén Energy Saver. Môžete sa dozvedieť koľko sa dá s pneumatikou Michelin ušetriť paliva, o koľko môžete skrátiť brzdnú dráhu ak použijete túto pneumatiku a mnoho ďalších informácií. Veľkou novinkou je odhad úspor, kde po udaní typu motora, kategórie vozidla, aktuálnej cene pohonnných hmôt a priemernej spotrebe Vášho auta dostanete približnú úsporu pri použití pneumatík Michelin Energy Saver. Stránka je graficky veľmi pekná a hravou formou zistíte nové fakty o úspore paliva použitím správnych pneumatík.


http://bezpecnepneu.sk/

Obdobnou stránkou je projekt vytvorený Goodyearom. Podobne ako pri Micheline je predstavovaná nová pneumatika EfficientGrip, s ktorou sa dá ušetriť palivo, skrátiť brzdná dráha a ďalšie. Okrem úspornej pneumatiky, Goodyear začal s projektom s názvom "Bezpečná škôlka", kde si stanovili úlohu zvýšiť bezpečnosť detí z materských škôl v cestnej premávke.


http://www.mudrepneu.sk/

Posledný informačný portál je pod palcom výrobcu Matador. Na svojej stránke informujú čitateľov o letných pneumatikách, testoch, o jazde na mokrom povrchu a uvádzajú rôzne fakty prečo kúpiť kvalitnejšiu pneumatiku. 

Zdroj: http://www.pneudom.sk


 

 


REKLAMA