Prasknutá pneumatika

Zobrazené 4601x

picture99Ako zvládnuť nebezpečnú situáciu s prasknutou pneumatikou? „K tomu, aby ste bezpečne zvládli a prežili náhle prasknutie pneumatiky, sa musíte zahrať na zlého chlapíka, ktorého naháňa policajné auto“ hovorí pán Mac Demere, závodný jazdec, testovací jazdec a inštruktor jazdcov pretekárskych automobilov.

Zatlačte plynový pedál a snažte sa udržať auto v priamočiarom pohybe. Vo väčšine prípadov sa vodiči pri hlasnej explózii pneumatiky správajú úplne opačne - pokúšajú sa spomaliť a dostať vozidlo mimo vozovku. Pri prasknutí zadnej pneumatiky, akékoľvek pokusy o zmenu smeru vo veľkej rýchlosti končia zrážkou.


„Počas mojej kariéry som učil stovky vodičov, ako zvládnuť riadenie auta pri prasknutí pneumatiky. Sedel som v sedadle spolujazdca a pomocou plastickej výbušniny spôsobil explóziu pneumatiky. Ani jeden z mojich žiakov nestratil kontrolu nad vozidlom. Tu sú kroky, ako postupovať v takejto situácii, ak praskne pneumatika“:

picture98

  • Na pár sekúnd zatlačte plynový pedál, týmto krokom dostanete auto pod kontrolu a udržíte ho v priamočiarom pohybe. Taktiež vám to zabráni urobiť najväčšiu chybu, ktorou je brzdenie a následné stočenie vozidla. Po niekoľkých sekundách jemne a postupne pustite plynový pedál. Úplne prázdna pneumatika vyvoláva taký odpor, že ani stlačenie plynového pedálu nedovolí automobilu zrýchliť.
  • Čo je najdôležitejšie, udržujte auto vo vašom jazdnom pruhu. Nestláčajte brzdu ani spojku.
  • Nechajte auto prirodzene spomaliť na bezpečnú rýchlosť asi 40-45 km/h. Použite smerovku a jemne začnite zatáčať vozidlo k tomu kraju vozovky, na ktorej strane je prasknutá pneumatika. Tento úkon zníži riziko straty kontroly nad vozidlom a výmena pneumatiky bude taktiež bezpečnejšia.

Takmer všetky prasknutia pneumatiky na diaľnici sa stávajú na rovných úsekoch vo veľkej rýchlosti a hlavne za horúceho počasia. Dôvodom zlyhania pneumatiky je podhustenie a jej opakované naťahovanie a sťahovanie z dôvodu podhustenia. Preto nezabudnite pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách!

Zdroj: www.autolist.sk
 

 


REKLAMA