Rozbité čelné sklo

Zobrazené 11842x

picture138Rozbili ste inému vodičovi čelné sklo? Priznajte sa, o bonus neprídete. Ak totiž nemá poškodený poistené čelné sklo v rámci havarijného poistenia, musí nájsť vinníka. A ten sa väčšinou neprizná lebo sa bojí, že príde o poistný bonus.

Predstavte si, že šoférujete auto po diaľnici a tachometer ukazuje rýchlosť 130km/h. Zrazu z auta pred vami odletí malý kameň a rozbije vaše čelné sklo. Črepiny vám porania tvár a v šoku neviete, čo robiť. V takejto situácii sa ocitol nejeden vodič na diaľnici. Mladík šoféroval auto v smere z Bratislavy do Trenčína. Išiel za autom, ktoré viezlo stavebný materiál. Incident videla aj Lenka z Bratislavy, ktorá išla hneď za vodičom s rozbitým sklom. „Auto začalo brzdiť, začala som ho predbiehať a vtedy som zbadala, že má rozbité čelné sklo a je krvavý aj so spolujazdcom,“ uviedla svedkyňa Lenka. Zranený šofér Lenku poprosil, aby si odpísala evidenčné číslo auta, od ktorého kameň odletel. Vodička dostihla vinníka, aby mu vysvetlila, čo sa stalo. „Vodiča som poprosila, aby zastavil na najbližšom odpočívadle, keď tak spravil povedal, že si nie je ničoho vedomý. Naštartoval a odišiel,“ vysvetlila Lenka.

Následne prišiel na odpočívadlo aj vodič s rozbitým čelným sklom a policajná hliadka. Keďže sa však šofér nepriznal, poškodený si bude musieť škodu uhradiť sám. Ak totiž nemáte poistené čelné sklo v rámci havarijného poistenia, musíte nájsť vinníka. A ten sa väčšinou neprizná lebo sa bojí, že príde o poistný bonus. Vodiči si však neuvedomujú, že svojím priznaním by výrazne pomohli poškodenému, no sami sebe neublížili, lebo by o žiadny poistný bonus zrejme neprišli.

 

Rozbité čelné sklo povinná poistka vždy nepreplatí

Poškodenie čelného skla predstavuje podľa poisťovní až štvrtinu všetkých poistných udalostí. Koľko motorista za výmenu zaplatí, závisí od typu poistenia a toho, či pozná vinníka alebo nie. Rozbité čelné sklá totiž patria k špeciálnemu druhu škôd, za ktoré šofér nemôže a ak nemá vinníka alebo havarijné poistenie, musí za nové sklo zaplatiť z vlastného vrecka.

Vzhľadom na časté prípady tohto typu poškodenia auta existujú špeciálne poistenia čelného skla, ktoré majú zvýhodniť motoristu a urýchliť vyriešenie udalosti bez zaplatenia spoluúčasti alebo straty bonusu.

Havarijné poistenie kvôli čelnému sklu nemusí byť výhodné pre motoristov, ktorí najazdia málo kilometrov, majú staršie auto, väčšinou jazdia iba v meste alebo v zime vôbec nejazdia. Skalky najviac ohrozujú služobné autá na preplnených hlavných ťahoch, kde sa jazdí vyššími rýchlosťami.

picture141

Nájdite si vinníka

Poisťovne na kameňom rozbité čelné sklo neakceptujú zákonnú poistku poškodeného ani napriek tomu, že si škodu nespôsobil sám. „Pokiaľ má klient uzatvorené len povinné zmluvné poistenie a vinník je neznámy, opravu alebo výmenu čelného skla z tohto poistenia nehradíme," potvrdila Daniela Michaličová z Kooperatívy. Šofér musí poznať vinníka, ktorý s poistnou udalosťou súhlasí alebo treba mať uzatvorené havarijné poistenie. Pretože na cestách je ťažko určiť, ktoré auto vymrštilo skalu, odškodnenie cez povinné poistenie je problematické.

Na rozdiel od havarijného, pri zmluvnom poistení sa počíta amortizácia skla. Akurát v servise vám dajú nové sklo a nie opotrebované sklo, ktoré je podstatne drahšie. Poisťovne tak nepriamo nabádajú k uzatvoreniu havarijného poistenia, cez ktoré sa rozbité čelné sklo rieši rýchlejšie a finančne výhodnejšie.

Malusy nehrozia, niekedy ani spoluúčasť

V nelichotivej situácii vychádzajú poisťovne v ústrety klientom aspoň tak, že plnenie rozbitého čelného skla nezvýši cenu poistenia v ďalšom roku. „Takáto poistná udalosť nemá vplyv na výšku priznaného bonusu," povedala Michalovičová z Kooperatívy.

Ak si nárokujete na zaplatenie rozbitého skla zo zákonného poistenia vinníka, musíte najskôr za sklo v servise zaplatiť a až potom žiadať úhradu od poisťovne. „Pri havarijnom poistení nemusí klient uhrádzať v servise účet za opravu," pripomenula Lucia Muthová z Allianz Slovenskej poisťovne. 

Podľa niektorých poisťovní je poisťovateľ oprávnený uplatniť zmenu týkajúcu sa bonusov alebo malusov v súlade so všeobecnými platnými podmienkami. „Prípadne poisťovateľ v prospech klienta nemusí danú možnosť využiť," povedala Margaréta Nosáľová z Generali.

 

picture139

Lacný alebo zmluvný servis

Niektorým poisťovniam je jedno, kde si klient nechá opraviť alebo vymeniť čelné sklo, iné majú odporúčania. „Generali odporúča pre riešenie tohto druhu poškodenia sieť zmluvných partnerov. Sieť má na Slovensku viac ako 150 členov, ktorí okrem vykonania obhliadky vozidla majú elektronický prístup do informačného systému poisťovne," pripomína Nosáľová.

V rámci zjednodušenia likvidácie celej udalosti poisťovne ponúkajú špeciálne poistenia čelného skla a zároveň zmluvné servisy, ktoré robia obhliadku a výmenu, prípadne iba opravu čelného skla.

Pri malom poškodení mimo zorného poľa vodiča poisťovne hradia opravu kráteru a zaliate priehľadnou živicou. „V prípade, že sklo je možné opraviť, mal by poškodený čím skôr navštíviť poisťovňu, aby nedošlo k ďalšiemu popraskaniu skla, nakoľko poisťovňa pri oprave skla neodpočíta z havarijného poistenia spoluúčasť," upozornila Michalovičová.Čo s prasknutým čelným sklom? Rady pre vás..

Poškodené čelné sklo na aute je veľmi nepríjemná záležitosť. Podľa zákona o cestnej premávke vozidlo s poškodeným čelným sklom nie je spôsobilé na jazdu. Policajt vám teda pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, prípadne zadržať technický preukaz, ak je váš výhľad obmedzený alebo znemožnený, resp. ak je poškodenie v stieranej ploche väčšie ako 20 mm. Čo teda robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok, alebo v horšom prípade sa vaše auto stane obeťou vandalizmu? Odpovede na najčastejšie otázky k tejto téme nám poskytol p. Čambal – vedúci jedného z bratislavských autoservisov.

picture1401. V ktorom ročnom období opravujete najviac čelných skiel?

Nie je špecifické obdobie, ale platí, že v zime je najčastejšou príčinou posyp vozovky, od jari kamene na ceste z rôznych stavieb... Najmenej prípadov poškodeného autoskla je v období letných prázdnin.

2. Treba vždy vymieňať celé sklo?

Vo väčšine prípadov je možná oprava zaliavaním, pri lokálnom poškodení skla. Ak sa poškodenie nachádza mimo zorného poľa vodiča, je menšie ako jednoeurová minca a v jeho okolí sa nevytvorila prasklina, dá sa sklo opraviť, netreba ho vymieňať. Oprava skla je pre zákazníka jednoznačne výhodnejšia – jednak je rýchlejšia a nevyžaduje si taký zásah do vozidla ako pri výmene. A je oveľa lacnejšia.

3. Aký je postup pri oprave a aký pri výmene skla?

Pri oprave skla sa poškodenie opravuje technológiou zalievania. Najskôr sa z miesta poškodenia vysaje vzduch a preplachom sa odstránia drobné nečistoty a vlhkosť. Miesto sa vyplní priehľadnou živicou a tá sa nechá vytvrdnúť pod UV žiarením. Opravené sklo má rovnaké vzhľadové a mechanické vlastnosti ako nepoškodené sklo. Na kvalitu opravy má vplyv doba, ktorá uplynula od momentu poškodenia do doby opravy a tiež charakter poškodenia. Preto je dôležité kontaktovať servis čo najskôr. Ak vám iné povinnosti bránia v návšteve servisu prelepte poškodené miesto priesvitnou lepiacou páskou. Spomalíte prenikanie nečistôt a vzdušnej vlhkosti do miesta poškodenia.

Pri výmene skla sa rozlišuje to, či je sklo vsadené do gumového profilu, alebo sa vlepuje. Výmena vlepovaného skla trvá dlhšie kvôli predpísanej dobe tvrdnutia lepidla. Každopádne sa poškodené sklo demontuje, miesto sa vyčistí, pri vlepovaní sa nanesie lepidlo a vsadí sa nové sklo.

4. Existuje záruka na výmenu/opravu skla?

Áno, väčšina servisov dáva záruku na montáž proti zatekaniu, ktorá je limitovaná len životnosťou karosérie, resp. gumového tesniaceho profilu.

5. Na poškodenom skle mám diaľničné známky, nálepku STK – je potrebné vybaviť si nové?

Nie je to nutné, 95% nálepiek sa podarí bez poškodenia špeciálnym postupom odlepiť.

6. Aká je cena výmeny čelného skla na bežnom osobnom aute?

Je to velmi rôzne. Aj autá nižších tried už bežne mávajú solárne sklá, vyhrievané a pod. Pri výmene začínajú ceny od cca 200 EUR a môžu sa dostať až nad 1000 EUR.

7. Aký je postup, keď si chcem uplatniť škodu v rámci havarijnej poistky?

Stačí telefonicky nahlásiť v poisťovni a dohodnúť si termín obhliadky škody alebo osobne v zmluvnom servise poisťovne. Poisťovňa preplatí celú výšku faktúry za opravu skla mínus spoluúčasť. V niektorých poisťovniach sa dá čelné sklo pripoistiť, v tom prípade sa spoluúčasť neplatí a dokonca sa ani neznižuje bonus.

8. Kedy je možné hradiť opravu čelného skla zo zákonného poistenia?

Vtedy, ak ste si všimli toho, kto poškodenie spôsobil a ak sa vám ho podarí zastaviť a dohodnúť sa, že oprava pôjde z jeho/jej zákonného poistenia.

 

Zroj: www.tvnoviny.sk; www.auto.sme.sk, www.auto.rodinka.sk

 

 


REKLAMA