Diely auta

Svetlá pre denné svietenie, predné hmlovky, diaľkové svetlá

Světla pro denní svícení, přední mlhovky, dálková světlaAké sú základné pravidlá pre používanie osvetlenie vozidla, najmä potom módnych diód, hmloviek, ale aj pre používanie predných hmlových svetiel, svetiel pre denné svietenie a diaľkových alebo stretávacích svetiel? Pripomeňme si pravidlá ich používania.

Viac...
 

Dobré tlmiče pruženia šetria aj podvozok

image028Nezanedbávajte ani vizuálnu kontrolu tlmičov. Na piestnici tlmiča nesmú byť stopy po oleji. Základné funkcie tlmičov pruženia pozná väčšina slovenských vodičov, ich aktuálnemu technickému stavu sa však venuje už len hŕstka z nich. Pomaly klesajúca účinnosť tlmičov je pre bežného motoristu ťažko postrehnuteľná, preto by vodiči nemali tlmiče zanedbávať a venovať im patričnú pozornosť.

Viac...
 

Brzdy a brzdový systém automobilu

image049Brzdová sústava je najdôležitejšou časťou vozidla z hľadiska aktívnej bezpečnosti. Zabezpečuje jednak jeho spomalenie a tiež zaisťuje vozidlo proti samovoľnému pohybu. Brzdové sústavy v drvivej väčšine pracujú na princípe zväčšovania odporu trenia. Pri brzdení vozidla sa znižuje pohybová energia, ktorá sa mení na teplo. Že sa nejedná o malé množstvo energie dokazuje aj nasledovný výpočet.

Viac...
 

Žiarovky do auta

picture153Vypálila sa Vám žiarovka vo svetlomete a neviete akú kúpiť? Ponúkame Vám prehľad sortimentu štandardných a špeciálnych žiaroviek pre Váš automobil. Môžete si tiež vyskúšať konfigurátor pre výber správnej žiarovky.

Viac...
 

Náprava, riadenie a ich závady

picture107Riadenie je mechanizmus, ktorý slúži na udržiavanie alebo na zmenu smeru jazdy vozidla. Je kľúčové pre bezpečnosť a kvalitu jazdy, musí byť spoľahlivé a nepodliehať výrazným zmenám charakteristík časom ani námahou. 

Viac...
 

Aternátor vs. štartér

picture100Alternátor funguje na princípe zmeny kinetickej energie na elektrickú, teda presne naopak v porovnaní s fungovaním štartéra. Kým štartér slúži len na samotný štart motora (čo aj vyplýva z jeho názvu), alternátor sa využíva počas celej jazdy automobilom na zásobovanie motora elektrickou energiou a dobíjanie batérie.

Viac...
 

Fungovanie riadiacej jednotky

picture037Už od počiatku vývoja spalovacích motorov bolo dôležité správne nastavenie zloženia zmesi palivo-vzduch a tiež správne nastavenie zapaľovania. V minulosti bolo možné regulovať zapalovanie a prívod paliva. Dnes už sú však vozidlá vybavené výhradne elektronickým riadiacim systémom motora. Nezáleží na tom, či sa jedná o nepriame vstrekovanie podobné karburátoru alebo o oveľa efektívnejšie viacbodové vstrekovanie, resp. či ide o dieselový motor s priamym vstrekovaním Common-Rail s reguláciou plniaceho tlaku - všetky sú ovládané elektronickou riadiacou jednotkou.

 

Viac...
 

Prevodovka

picture85Snaha konštruktérov je dosiahnuť čo najväčší krútiaci moment pri čo najnižších otáčkach. na nižšom prevodovom stupni má vozidlo väčšiu hnaciu silu na kolesách, lepšie zrýchľuje, lepšie prekonáva stúpania, ale má vyššiu spotrebu paliva. Z druhej strany, čím vyšší prevodový stupeň vodič využíva, tým viac sa zhoršuje akcelerácia a klesá stúpavosť vozidla, zlepšuje sa však hospodárnosť jazdy.


Viac...
 
<< Začiatok < Späť 1 2 Ďalej > Koniec >>

Stránka 1 z 2

 


REKLAMA