Svetlá pre denné svietenie, predné hmlovky, diaľkové svetlá

Zobrazené 5027x

Aké sú základné pravidlá pre používanie osvetlenie vozidla, najmä potom módnych diód, hmloviek, ale aj pre používanie predných hmlových svetiel, svetiel pre denné svietenie a diaľkových alebo stretávacích svetiel? Pripomeňme si pravidlá ich používania.

Světla pro denní svícení, přední mlhovky, dálková světla

1. Všeobecné pravidlo - svietenie

Hoci je to dosť známa vec, len krátko úvodom pripomenieme, že v SR platí povinnosť svietiť za jazdy po celú dobu, a to buď:

  • obrysovými a stretávacími svetlami alebo
  • svetlami pre denné svietenie.

V zákone sa však nehovorí, že svetlá pre denné svietenie sú len tie predné, obrysové a stretávacie sú samozrejme predné aj zadné. Vozidlá, ktoré majú inštalovaná svetlá pre denné svietenie, svietia nimi iba vpredu, akokoľvek zákon v tomto smere nehovorí, že by to malo stačiť. Fakticky to tak ale funguje.

Samotným použitím predných hmlových svetiel nemožno nahradiť povinnosť svietiť obrysovými a stretávacími alebo svetlami pre denné svietenie. Rovnako tak požiadavkám zákona nevyhovuje kombinácia obrysové + predné hmlové svetlá.

2. Znížená viditeľnosť

Za zníženej viditeľnosti je nutné svietiť obrysovými a stretávacími svetlami alebo diaľkovými svetlami (za podmienok ďalej stanovených). Nie je akceptovateľná varianta svietenie svetlami pre denné svietenie alebo rôzne kombinácie svetiel pre denné svietenie, hmlových svetiel a obrysových svetiel.

3. Diaľkové svetlá

Diaľkovými svetlami možno svietiť kedykoľvek s výnimkou prípadov, keď: 

  • vozovka je dostatočne a súvisle osvetlená alebo
  • by mohol byť oslnený vodič protiidúceho vozidla alebo
  • by mohol byť oslnený vodič vozidla idúceho pred ním
  • alebo iný účastník premávky na pozemných komunikáciách, rušňovodič vlaku alebo vodič iného dráhového vozidla, alebo vodič plavidla.

Pre zaujímavosť, prvé pravidlo vylučuje napr. použitie diaľkových svetiel vo dne, resp. v čase, keď nie je znížená viditeľnosť. Ak niekto používa cez deň diaľkové svetlá, aby bol lepšie vidieť medzi autami, ktoré používajú stretávacie svetlá (napr. niektorí vodiči motoriek), potom takéto použitie nie je v súlade s pravidlami, a to aj keď tým nikoho neoslňuje.

4. Predné svetlá do hmly 

Predné svetlá do hmly je možné použiť len za hmly, sneženia alebo hustého dažďa. Oproti zadným svetlám do hmly to nie je povinnosť ich použiť, čo súvisí aj s tým, že nie všetky vozidlá sú prednými svetlami do hmly vybavené. Ako je spomenuté vyššie, okrem hmly, sneženia alebo hustého dažďa by predné hmlové svetlá vodiči nemali používať, akokoľvek upozorníme na to, že častá kritika hmlovkárov, ktorí prednými svetlami svieti za dažďa, nemá vždy oporu v zákone, pretože ak je dážď hustý, svietiť môžu.

http://www.autoweb.cz/

 

 


REKLAMA