Manuálna alebo automatická klimatizácia?

Zobrazené 30029x
Obsah článku
Manuálna alebo automatická klimatizácia?
Klimatizácia v automobile
Celý článok
Manuálna alebo automatická klimatizácia?

Klimatizácia už dávno nie je výsadou predajných akcií, ale v podstate súčasťou základnej výbavy aj lacnejších áut. Väčšina automobiliek predáva väčšinu svojich modelov už s klimatizáciou. Vo všeobecnosti platí, že klimatizácia je najdrahšia v lacnom aute so základnou výbavou. Kto si ju neobjedná pri kúpe nového auta, už ju nedostane.

Lacnejšia a manuálne ovládaná klimatizácia pracuje vždy na plný výkon, bez ohľadu na to, koľko potrebujete chladiť. Je lacnejšia, ale motor zaťažuje viac ako automatická. Vodič manuálne nastavuje orientačnú teplotu zmiešaním studeného a teplého vzduchu, avšak keď sa auto prechladí, musí zasiahnuť pridaním teploty, prípadne vypnúť klimatizáciu. Bez ohľadu na teplotu v interiéri fúka vždy iba momentálne nastavenú teplotu.

image009


Automatická klimatizácia má snímače v interiéri na to, aby držala konštantnú teplotu bez ohľadu na vonkajšie počasie. Ak začne svietiť do auta slnko, automatická klimatizácia sama začne viac chladiť, aby udržala rovnakú teplotu. Samočinne riadi ventilátor a tiež rozhoduje, ktoré výduchy ventilácie budú fúkať. Inteligentné systémy luxusných limuzín rozoznajú, kde sa auto najviac prehrieva a podľa toho rozložia fúkanie. Pridanou hodnotou niektorých typov automatickej klimatizácie je automatické rozoznávanie pachov kvality vzduchu. Naopak, ak už chladiť netreba, systém zníži výkon.

Investícia do automatickej klimatizácie sa oplatí motoristom, ktorí používajú auto na dlhé cesty. Na krátke, hoci časté, cesty postačí manuálna klimatizácia, lebo kým stihne vychladiť interiér na konštantnú teplotu, šofér auto odstaví a teda regulácia by nemala kedy nastúpiť.

Niektoré automatické klimatizácie sú s rozdielnym režimom automatického udržiavania teploty. Režim „Soft“ je zameraný na jemné fúkanie a menej agresívne chladenie pri zmene teploty. Naopak režim „Hard“ dosiahne požadovanú teplou čo najrýchlejšie. K výhodám automatickej klimatizácie patrí schopnosť udržiavať rozdielnu teplotu na ľavej a pravej strane auta, prípadne vpredu a vzadu. Túto výhodu využijete na dlhých cestách kedy má systém čas pracovať. Pri častom nastupovaní a vystupovaní sa efekt zón stráca.


Využite akciu alebo výbavu

Najlacnejší spôsob, ako dostať klimatizáciu do malého auta, je využiť predajnú akciu alebo si zvoliť o stupeň vyššiu výbavu. Klimatizácia cenu ojazdených áut neovplyvňuje, akurát sú žiadanejšie. Žiaľ, často nemáte ako zistiť, či bol robený pravidelný servis a čistenie.

Preto počas skúšobnej jazdy zapnite klimatizáciu na plný výkon. Ak cítite z ventilácie výrazný zápach s nádychom potuchliny, auto radšej nekupujte alebo počítajte so servisom. V päťročnom aute bez servisu klimatizácie bude s veľkou pravdepodobnosťou potrebné doplniť chladiace médium. Ak auto stálo rok v garáži, to ešte neznamená, že bude lepšie a má stáť viac. Minimálne klimatizácia bude zapáchať.

image008

Automatický režim sám rozhodne, ktorým výduchom bude fúkať. Interiér najúčinnejšie vychladia stredné, ale často fúkajú priamo na pasažierov. Nasmerujte ich tak, aby ste ľadový vzduch necítili.

 

Porovnanie

Manuálna klimatizácia Automatická klimatizácia
- lacnejšia a prístupnejšia - samočinne udržiava teplotu
- vhodná na krátke trasy - nepracuje vždy na plný výkon
- nedokáže samočinne udržiavať teplotu - šetrí palivo
  - zvyšuje komfort
  - nehodí sa na krátke trasy
  - dokáže udržať rozdielne teploty v zónach interiéru

Zdroj:  http://auto.sme.sk/

  

 


REKLAMA