Manuálna alebo automatická klimatizácia?

Zobrazené 29654x
Obsah článku
Manuálna alebo automatická klimatizácia?
Klimatizácia v automobile
Celý článok
Manuálna alebo automatická klimatizácia?

Klimatizácia už dávno nie je výsadou predajných akcií, ale v podstate súčasťou základnej výbavy aj lacnejších áut. Väčšina automobiliek predáva väčšinu svojich modelov už s klimatizáciou. Vo všeobecnosti platí, že klimatizácia je najdrahšia v lacnom aute so základnou výbavou. Kto si ju neobjedná pri kúpe nového auta, už ju nedostane.

Lacnejšia a manuálne ovládaná klimatizácia pracuje vždy na plný výkon, bez ohľadu na to, koľko potrebujete chladiť. Je lacnejšia, ale motor zaťažuje viac ako automatická. Vodič manuálne nastavuje orientačnú teplotu zmiešaním studeného a teplého vzduchu, avšak keď sa auto prechladí, musí zasiahnuť pridaním teploty, prípadne vypnúť klimatizáciu. Bez ohľadu na teplotu v interiéri fúka vždy iba momentálne nastavenú teplotu.

image009


Automatická klimatizácia má snímače v interiéri na to, aby držala konštantnú teplotu bez ohľadu na vonkajšie počasie. Ak začne svietiť do auta slnko, automatická klimatizácia sama začne viac chladiť, aby udržala rovnakú teplotu. Samočinne riadi ventilátor a tiež rozhoduje, ktoré výduchy ventilácie budú fúkať. Inteligentné systémy luxusných limuzín rozoznajú, kde sa auto najviac prehrieva a podľa toho rozložia fúkanie. Pridanou hodnotou niektorých typov automatickej klimatizácie je automatické rozoznávanie pachov kvality vzduchu. Naopak, ak už chladiť netreba, systém zníži výkon.

Investícia do automatickej klimatizácie sa oplatí motoristom, ktorí používajú auto na dlhé cesty. Na krátke, hoci časté, cesty postačí manuálna klimatizácia, lebo kým stihne vychladiť interiér na konštantnú teplotu, šofér auto odstaví a teda regulácia by nemala kedy nastúpiť.

Niektoré automatické klimatizácie sú s rozdielnym režimom automatického udržiavania teploty. Režim „Soft“ je zameraný na jemné fúkanie a menej agresívne chladenie pri zmene teploty. Naopak režim „Hard“ dosiahne požadovanú teplou čo najrýchlejšie. K výhodám automatickej klimatizácie patrí schopnosť udržiavať rozdielnu teplotu na ľavej a pravej strane auta, prípadne vpredu a vzadu. Túto výhodu využijete na dlhých cestách kedy má systém čas pracovať. Pri častom nastupovaní a vystupovaní sa efekt zón stráca.


Využite akciu alebo výbavu

Najlacnejší spôsob, ako dostať klimatizáciu do malého auta, je využiť predajnú akciu alebo si zvoliť o stupeň vyššiu výbavu. Klimatizácia cenu ojazdených áut neovplyvňuje, akurát sú žiadanejšie. Žiaľ, často nemáte ako zistiť, či bol robený pravidelný servis a čistenie.

Preto počas skúšobnej jazdy zapnite klimatizáciu na plný výkon. Ak cítite z ventilácie výrazný zápach s nádychom potuchliny, auto radšej nekupujte alebo počítajte so servisom. V päťročnom aute bez servisu klimatizácie bude s veľkou pravdepodobnosťou potrebné doplniť chladiace médium. Ak auto stálo rok v garáži, to ešte neznamená, že bude lepšie a má stáť viac. Minimálne klimatizácia bude zapáchať.

image008

Automatický režim sám rozhodne, ktorým výduchom bude fúkať. Interiér najúčinnejšie vychladia stredné, ale často fúkajú priamo na pasažierov. Nasmerujte ich tak, aby ste ľadový vzduch necítili.

 

Porovnanie

Manuálna klimatizácia Automatická klimatizácia
- lacnejšia a prístupnejšia - samočinne udržiava teplotu
- vhodná na krátke trasy - nepracuje vždy na plný výkon
- nedokáže samočinne udržiavať teplotu - šetrí palivo
  - zvyšuje komfort
  - nehodí sa na krátke trasy
  - dokáže udržať rozdielne teploty v zónach interiéru

Zdroj:  http://auto.sme.sk/

 


Hlavnou úlohou klimatizácie je zabezpečiť komfort vo vnútri vozidla, čo znamená aj lepšiu bezpečnosť za volantom. Toto komfortné zariadenie najmä v lete používame niekedy nepretržite. Pre zabezpečenie dobrej funkčnosti musíme zabezpečiť systému klimatizácie dobrú údržbu. Nasledujúce informácie sú pre lepšie pochopenie základných mechanizmov, ktoré hovoria o užitočnosti, ale aj o údržbe systému, aby sa zachovala výkonnosť Vášho klimatizačného zariadenia.


CHLADIACA NÁPLŇ
Médium R-12 (freón), ktorý je obzvlášť škodlivý pre ozónovú vrstvu, vymizol z moderných klimatizácií a bol nahradený médiom R-134 a.

picture06

A. Kompresor je mazaný olejom, aby sa nepoškodil.
B. Kondenzátor umožňuje transformáciu chladiaceho plynu na chladiacu kvapalinu.
C. Nádoba na odlučovanie vody filtruje nečistoty a absorbuje vlhkosť.
D. Redukčný ventil umožňuje transformáciu chladiaceho média do plynného stavu, čo vytvára chlad.
E. Výparník prijíma schladený plyn a ochladzuje teplý vzduch, ktorý prúdi zvonku.
F. Filter vzduchu zabezpečuje čistejší a zdravší vzduch v kabíne.


ÚDRŽBA

Na splnenie svojej úlohy a udržanie jej výkonu, vyžaduje klimatizácia pravideľnú údržbu s výmenou niektorých dielov. Filter vzduchu patrí medzi súčiastky, ktoré je potrebné pravidelne vymieňať. Je nutné ho kontrolovať raz ročne alebo pri každej technickej prehliadke. Takisto sa odporúča skontrolovať remeň kompresora klimatizácie a tlakový okruh, aby sa odstránili všetky prípadné úniky.


ZOPÁR RÁD

Spustite systém chladenia vzduchu jedenkrát do mesiaca na 5 - 10 minút, aby sa udržiaval v dokonalom prevádzkovom stave.
Ak systém klimatizácie používate nepretržite, nechajte skontrolovať náplň okruhu, aby sa zistili prípadné úniky a doplnilo sa chladiace médium.
Poznámka: kondenzácia, tvorená systémom klimatizácie, bežne spôsobuje pri zastavení vozidla odtekanie vody pod vozidlo.
„Čistič klimatizácie“ Vám umožňuje neutralizovať zápach a zabrániť vniku baktérií, zdrojov nádchy, bolesti hrdla, atď. Tento čistič klimatizácie je veľmi účinný, jednoducho použiteľný, efekt je dlhodobý a okamžite poskytuje čerstvú a príjemnú vôňu.
Ak systém nechladí, nepoužívajte ho!


ÚPRAVA VZDUCHU KLIMATIZÁCIOU: JEJ ÚLOHA

Klimatizácia zabezpečuje pohodlie a komfort v priestore pre cestujúcich. Okná zostávajú zatvorené, škodlivosť hlukov a pachov z cesty je minimalizovaná. Systém klimatizácie zaručuje ideálnu teplotu a zdravý, príjemný vzduch s redukovanou vlhkosťou.


UPRAVENÝ VZDUCH SA POUŽÍVA NEPRETRŽITE:

  • v lete slúži na vychladenie teplého vzduchu, ktorý prúdi do vozidla
  • v prechodnom období vysušuje vzduch a odstraňuje zahmlenie z čelného skla
  • počas všetkých ročných období pridáva funkciu recirkulácie vzduchu, ktorá nie vždy existuje vo verzii bez klimatizácie


KLIMATIZÁCIA A BEZPEČNOSŤ


Okrem komfortu, je úlohou systému klimatizácie, pomocou funkcie odmrazovanie / odhmlievanie zabezpečiť viditeľnosť. Táto funkcia je upravená európskymi normami a tieto normy sú prísnym spôsobom zahrnuté v zadávacích podmienkach spoločností.
Hlavnou funkciou klimatizácie je zabezpečiť klimatický komfort cestujúcich úpravou vzduchu a umožniť kontrolu tohto systému pomocou užívateľsky optimálnych ovládačov. Klimatizácia nie je len prvkom komfortu, ale aj bezpečnosti. Znižuje teplotu v kabíne, čo umožňuje cestujúcim jazdu so zatvorenými oknami, vysušuje vzduch a odhmlieva čelné sklo, čím zlepšuje viditeľnosť.


KOMPONENTY KLIMATIZÁCIE

picture07

Kondenzátor je výmenník tepla upevnený v prednej časti vozidla. Ochladzuje sa vplyvom rýchlosti vozidla (pri jazde) alebo ventilátorov s elektromotorom (pri stojacom vozidle) a transformuje chladiace médium na kvapalinu.

 

 

picture01Odlučovač vody je vložený medzi kondenzátorom a regulátorom tlaku, aby absorboval vlhkosť v okruhu a filtroval nečistoty. Niektoré odlučovače vody zabezpečujú aj funkciu zásobníka chladiaceho média, zatiaľ čo v iných systémoch klimatizácie sa tento zásobník nachádza vo výparníku.

 

picture02Redukčný ventil je prvok, ktorý zabezpečuje reguláciu prietoku chladiaceho média do výparníka. Reaguje na dva parametre:
- tlak chladiaceho média na výstupe z výparníka
- teplota

picture03

Výparník, zabudovaný pod palubnou doskou vedľa výmenníka tepla, ochladzuje a vysušuje vzduch, ktorý ním prechádza. Je preto bežné, že pri zastavení vozidla, ktoré je vybavené klimatizáciou, nájdeme pod ním vodu.

 

 

picture04Kompresor nasáva pary, privádzané z výparníka a stláča ich smerom ku kondenzátoru, čím sa zvyšuje tlak a teplota.

 

 


picture05Okolitý prach, časti rastlín (stromov), spaliny zo spaľovania paliva, peľ, prach z asfaltu,popolček - väčšinu týchto nečistôt zachytáva filter vzduchu. Filter vzduchu eliminuje väčšinu znečisťujúcich častíc a tým zabezpečuje čistejšía zdravší vzduch v kabíne a znižuje mastné nánosy na čelnom skle.


zdroj: http://www.pfauto.sk
 

 


REKLAMA