Zimné pneumatiky

Zobrazené 34708x

DOBRÁ RADA: NEZABUDNITE NA VÝMENU PNEUMATÍK A ŠKRABKU

 

Každú jeseň prežívate rovnaký stres? Pri prvej mínusovej teplote vám zamrzne kvapalina v ostrekovači a na zimné pneumatiky si spomeniete až keď napadne prvý sneh? Prípravu na nástup zimy treba riešiť už teraz. Námrazu na čelnom skle odstráni aj kreditná karta, ale so škrabkou to ide lepšie.

picture73

V prvom rade si objednajte vhodný termín v pneuservise, doplňte ostrekovač nemrznúcou zmesou a do auta  pribaľte  škrabku na námrazu. V polovici októbra sú pneuservisy poloprázdne s voľnými termínmi. Začiatkom novembra sa situácia razom zmení, najmä ak napadne prvý sneh.

Na výmenu pneumatík sa bude čakať dlho a motoristi budú nervózni, pretože každý chce prezuť auto teraz a bez čakania.  Firmy, ktoré  menia pneumatiky okolo 15. októbra nemajú skúsenosť s ich výrazným opotrebovaním počas posledných teplých dní. Skôr sú negatívne skúsenosti zo strateného času a peňazí  pri prezúvaní na poslednú chvíľu.HĹBKA DEZÉNU
A POVINNÉ POUŽÍVANIE ZIMNÝCH PNEUMATÍK

Minimálna hĺbka dezénu je SR daná zákonom. Prevádzka na viac ojazdených pneumatikách sa stáva veľmi nebezpečnou, hlavne pri jazde na mokrom povrchu. Vzor pneumatiky nedokáže spoľahlivo odvádzať vodu a častejšie dochádza k šmykom a aquaplaningu.
Na aute môžete používať len pneumatiky uvedené v technickom preukaze. Musia byť nahustené na tlak určený výrobcom vozidla a nesmú byť príliš poškodené na svojom obvode. Hĺbka hlavných drážok dezénu pneumatík má mať minimálne 1,6 mm pre „nezimné“ pneumatiky a 3 mm na zimných, doporučuje sa však jazdiť na pneumatikách so vzorom hlbokým 4 mm.


Nová vyhláška č. 464/2009 Z.z. k zákonu o podmienkach prevádzky vozidiel

Rovnako ako novela, aj vyhláška vstupila do platnosti 20. novembra 2009. Priniesla pravidlá v tom, ako majú vyzerať detaily karosérie, akú majú mať funkčnosť, rieši výhľad z vozidla (§4, vyhl. 464/2009 Z.z.) používanie iných ako predpísaných svietidiel, používanie oranžových majákov a v neposlednom rade aj hĺbku drážok dezénu na zimných, letných a celoročných pneumatikách.

Na aute môžete používať len pneumatiky uvedené v technickom preukaze. Musia byť nahustené na tlak určený výrobcom vozidla a nesmú byť príliš poškodené na svojom obvode. Hĺbka hlavných drážok dezénu pneumatík má mať minimálne 1,6 mm pre „nezimné“ pneumatiky a 3 mm na zimných. Zaujímavosťou je nutnosť použiť nálepky pre zimné pneumatiky, ktoré sú určené na nižšiu rýchlosť, ako je konštrukčná rýchlosť vozidla.

Novou vyhláškou sa obmedzuje aj použitie protektorovaných a svojpomocne opravovaných pneumatík rôznymi sadami na opravu.

Podľa vyhlášky 464/2009 Z.z. §5 odsek 4 - ak sa použijú zimné pneumatiky s označením „M+S“, „M. S.“ alebo „M & S“ s nižšou kategóriou rýchlosti, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla, je nutné na túto skutočnosť upozorniť dodatkovým označením formou nálepky. Kategóriu rýchlosti vozidla sa odporúča znížiť najviac o jednu rýchlostnú kategóriu nižšiu, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla. Údaj na nálepke musí obsahovať najväčšiu prípustnú rýchlosť zimných pneumatík namontovaných na vozidle, ktorá počas prevádzky vozidla v cestnej premávke nesmie byť prekročená. Nálepka musí byť umiestnená v zornom poli vodiča. Upozornenie formou nálepky môže byť nahradené zariadením trvale nainštalovaným vo vozidle napríklad palubným počítačom.

nalepka znizenie rychlostny index pneumatik vyhlaska 464/2009 Z.z. §5 odsek 4

Nálepka na zníženie rýchlostného indexu pneumatík podľa vyššie uvedenej vyhlášky. Je dodávaná predajcom a pneuservisom od výrobcov a dodávateľov. Nálepka je veľkosti cca 1 € mince a označuje najväčšiu prípustnú rýchlosť zimných pneumatík.JE ČAS OBUŤ ZIMNÉ PNEUMATIKY

Predpoveď počasia hovorí jasnou rečou: zima sa rýchlo blíži. Vodiči by si preto mali v servisoch čo najskôr dohodnúť termíny na „prezutie“ zimných pneumatík. Už pri teplotách pod 7 °C má auto s letnými pneumatikami zhoršenú ovládateľnosť, čím sa výrazne znižuje bezpečnosť posádky. Najdôležitejšia je však schopnosť brzdiť. Tu sa prejavia rozdiely medzi letným a zimným „obutím" najviac. Na zasneženej vozovke má vozidlo s letnými gumami až o 20% dlhšiu brzdnú dráhu v porovnaní s tým, ktoré využíva zimný dezén. Práve tieto metre môžu zachrániť život. Zimné plášte sú na rozdiel od letných vyrobené z mäkších zmesí, majú viac lamiel a hlbší dezén. Z tohto dôvodu si aj v chlade zachovávajú priľnavosť a záber.

picture74

Kúpa zimných gúm si vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu. Treba si však uvedomiť, že v čase jazdenia na zimných plášťoch sa zasa neničia tie letné. Preto sa mýlia vodiči, ktorí si myslia, že keď nebudú „prezúvať", výrazne ušetria. Cena štandardných zimných plášťov sa pohybuje medzi 2- až 3-tisíc Sk (66,39 až 99,58 €) a v súčasnosti je takmer v každej predajni možný aj ich nákup na splátky. Oplatí sa tiež kupovať cez internet, kde môžete ušetriť na jednej pneumatike aj stovky korún. Snaha znížiť náklady ženie nezodpovedných vodičov aj k tomu, že nahodia zimné pneumatiky len na dve kolesá hnanej nápravy. Auto s takýmto obutím má však vysokú náchylnosť na šmyk a na klzkom povrchu je neovládateľné.


ZIMNÁ PNEUMATIKA VS. LETNÁ PNEUMATIKA

Zimná pneumatika je vyrobená z mäkších zmesí a má hlbší dezén. Kľúčový je väčší počet lamiel (drážok). Lamelové bloky sú umiestnené v smere rotácie pneumatiky, čo zaručuje dobrý záber aj na náročnom zimnom povrchu vozovky.

picture76

Overené pravidlo 4 x 4:

  • zimné pneumatiky patria na všetky 4 kolesá
  • ich dezén nesmie byť plytší ako 4 milimetre
  • zimné gumy sa používajú minimálne 4 mesiace
  • vyhoďte plášte, ktoré sú staršie ako 4 roky


VÝMENA GÚM A ICH USKLADNENIE
Na výmenu pneumatík v servise sa objednajte telefonicky a s predstihom. Cena za kompletné prezutie s demontážou a montážou gúm na disky sa začína približne od 700 Sk (23,24 €). V prípade, že máte zimné plášte na samostatných diskoch, ušetríte. Počítajte však pri ich výmene so sumou aspoň 400 Sk (13,28 €). Presná cena sa odvíja od rozmeru pneumatiky a tiež od množstva zinku, ktorý sa používa na vyvažovanie.

Letné pneumatiky, ktoré odkladáte, si presne označte, aby ste vedeli, na ktorom kolese boli umiestnené. Pneuservisy vám ponúknu i možnosť uskladnenia plášťov. Ak si však budete letné gumy skladovať sami, mali by ste dodržať niekoľko pravidiel. Samotné plášte, ktoré nie sú na diskoch, položte nastojato, a približne v mesačných intervaloch ich jemne pootočte. Ak máte letné pneumatiky na diskoch, ideálne je zavesiť ich na háky. Druhou možnosťou je položiť ich na seba naležato.

 

Zdroj: http://www.auto.sme.sk; http://www.az-pneu.sk; http://www.online-shop.sk; http://www.adam.cas.sk

 

 


REKLAMA