Hlodavce útočia na autá

Zobrazené 28012x

Viete, že v októbri a novembri sa prihodí najviac dopravných nehôd kvôli zvery? Medzi ďalšie škody patria tie, ktoré spôsobia svojimi zubami zvieratá. Keď zaparkujete vozidlo, zostane motor ešte chvíľu teplý. Teplo v zime priťahuje hlodavce, ktoré sa sťahujú do priestoru, kde je motor. Zanášajú sem odpadky, zvyšky jedla, pivo, no predovšetkým tu môžu prekúsať káble. Vodič potom uz nemusí naštartovať. Opravy idú do tisícov. Ak nenaštartujete, nebude to ešte to najhoršie. Existujú aj prípady, keď sa auto vznieti. Hlodavce ohlodajú izoláciu z elektrickej kabeláže auta, ľahko potom môže dôjsť ku skratu a auto začne horieť.

Zoológovia nedokážu povedať, čo núti hlodavce prekusovať v aute káble. Jednou z možných variantov vysvetlení je, že ich odstraňujú ako prekážky v lezení. Ak vam hlodavce takto poškodí vozidlo, jeho oprava nebude lacnou záležitosťou. Záleží na vážnosti poškodenia, značke auta, ale určite vás to príde aj na tisíce. Sú aj takí vodiči, ktorí si překúsané káble menia niekoľkokrát za zimnú sezónu. Na pomoc poisťovne sa nemôžete spoľahnúť. Havarijné poistenie sa na poškodenie auta hlodavcami nevzťahuje. Výnimkou je len prípad, kedy o sebe auto kvôli poškodeným káblom vznieti. Havarijné poistenie sa totiž vzťahuje aj na požiare.

 

picture143

 

Nie chuť, ale teplo!

Potkany a kuny hlodajú káble, hadičky v motorovom priestore alebo aj izoláciu. Pritom ich ani nezožerú. Ak sa ste to ešte sami nezažili, možno raz určite spoznáte, aké majú hlodavce a šelmy ostré zúbky. Práve vtedy, keď nastávajú chladné noci, ich priťahuje teplý motor čerstvo odstaveného auta a snáď vsetky gumové súčasti v ňom.

Hlodavce sú priťahované nie vôňou alebo chuťou káblov a hadičiek umiestnených v motore vozidla, ale teplom, ktoré z motora po odstavení vozidla sála. Všetky vnútorné ústrojenstvo automobilu v oblasti motora (hadičky, káble ...) sú izolované kvôli klepanie či teplu materiálom, ktorý je nevyhnutný pre tichý chod agregátov. "Zhodou okolnosí je lákadlom pre hlodavce zdroj tepla. Zvlášť v zimnom období je to s nimi ako boj s veternými mlynmi. Samozrejme sa snažíme neustále vyvíjať nové spôsoby, ako sa ubrániť akémukoľvek poškodeniu vozidla a jeho súčastí. Ale v súčasnej dobe bohužiaľ nie je spôsob, ako sa sto percentne ubrániť voči hlodavcom v ich útokoch na automobil, dodáva," Kateřina Jouglíčková, Toyota ČR.

 

Škody za tisíce

"V prevažnej väčšine vymieňame prekúsané zapaľovacie káble," hovorí Tomáš Procházka, vedúci Pražského servisu Škoda Auto Jarov s tým, že sa oprava väčšinou vojde zhruba do pár tisíc korún. Stačí mu jeden pohľad pod kapotu na odhalenie škodcov.Začuli sme aj hrozné prípady, keď hlodavce prekúsali brzdové hadičky. Môže sa stať, že by kvôli tomu dokonca motorista havaroval? "S tým sme sa ešte nestretli," hovorí Tomáš Procházka. "Nemožno jednoznačne povedať, čo hrozí, ale ak vinou prerušeného kábla auto na chvíľku pri predbiehaní nepôjde, štát sa môže čokoľvek," dodáva. Ani policajné prezídium podobné nehody neeviduje, ale nie je ich neomžno vylúčiť. "Táto Príčina by bola zahrnutá pod technický stav vozidla, ale zvlášť ju nevykazujeme," dokladá Veronika Hodačová z policajného prezídia.

Najväčší autoškodci

Kuna

Na prvý pohľad si ju môžete pomýliť s mačkou, dorastá do dĺžky asi 30 až 50 cm a dosahuje hmotnosť približne dvoch kilogramov. Veľmi dobre šplhá a lezie, v korunách stromov dokonca dokáže preskočiť vzdialenosť štyroch metrov. Bežne loví veveričky a myši, nepohrdne ani vajcami a okolo ľudských príbytkov odpadky. Stretnete ju ale skôr v listnatých lesoch a veľkých parkoch.

Potkan

Najčastejší návštevník automobilových motorov. Podľa odhoadov pripadá na jedného obyvateľa 10 týchto hlodavcov. Potkan dosahuje dĺžky až 40 centimetrov, pričom skoro polovica pripadá na šupinatý chvost. Hlodavce nezastaví ani vysoké múry, voda z kanalizácie alebo prekážka, ktorú vraj dokáže bravúrne rozhlodať či podhrabať. Zožerie skoro všetko. Ako je známe, od ľudských obydlí vytlačil krysy a  hodujú tak v odpadkoch. Bežne ho stretneme i na velkomestských sídliskach, väčšinou ich vidieť v noci.

 

Ako o sebe brániť proti kunám a potkanom?

Proti hlodavcom sa ale môžeme brániť. Nie je to sa však jednoduché. Medzi ľuďmi kolujú odborné rady i babské recepty. Žiadna zaručená pomoc bohužiaľ neexistuje. Niektorí napríklad bali káble do plastov, ale to je pre hlodavce len ľahká prekážka. V servisoch sa vam môžu namontovať špeciálne elektronické zariadenie, ktoré odpudzuje hlodavce. Zariadenie vydáva nepríjemný, tichý, vysoký ton, ktorý sa zapne okamžite po vypnutí motora. Bohužiaľ zvuk počujeme ľudským sluchom. hoci je tichý, nie je zrovna príjemný. V lete, keď zaparkujete pod otvoreným oknom, vás susedia určite nepochvália. Navyše tento prístroj nie je ešte medzi ľuďmi príliš známy, preto často, pískajúce auto vzbudzuje zvedavosť i údiv okoloidúcich.

picture148

Kto mi pomôže?

Keď si chlpáč postaví hlavu, ubránite svoje auto jedine zaparkovaním v nedobytnej garáži. Podľa nášho malého prieskumu medzi motoristami, je útok hlodavcov nečakaný a dosť často sa už neopakuje. Obrana pri vonkajšom státí auta teda praktický neexistuje Možno ste si už sami všmili, že na benzínkach a v predajniach autopríslušenstva môžete kúpiť spreje proti otravným škodcom.
Cena fľaše s aerosoľou s objemom 200 ml sa pohybuje okolo 7 euro. Odporúča sa aplikovať dvakrát ročne po umytí spodku vozidla či motora. Ľahko lepkavý film, ktorý napodiv nezapácha, by sa mal opakovať aj po väčšom daždi.
Oveľa komfortnejšie sú ultrazvukové plašiče v cenách od 10 do 100 euro.

Keď nazaberú spreje, obaly hadičiek ani plašiče, čo zostáva? Snáď už jedine náhrada škôd poisťovňou. Z havarijného poistenia sa bežne ohryzené káble od hlodavce rieši. Lenže je tu spoluúčasť často vyššia ako cena káblov. "Väčšina poškodených preto udalosť ani nehlási," hovorí Milan Káňa z Kooperativy. Súčasne ale spomína na prípad, kedy dosiahla škoda u BMW okolo 600€ a tam už sa majiteľovi oplatilo volať poisťovňu.

Tohtoročnou novinkou je potom možnosť uplatniť škodu z povinného ručenia. Zatiaľ to však ponúkajú len niektoré poisťovne. Hradia z povinného ručenia nielen následky priameho stretu, ale aj škody na elektroinštaláciu, brzdovom a chladiacom systéme. Lenže v tuzemsku s tým zatiaľ nemajú poisťovne príliš skúseností. "Nový produkt môžu dojednávať motoristi zatiaľ na jeden mesiac. A po túto dobu ešte žiadne zviera nemalo potrebu rozhrýzť káble motoristovi s touto poistkou. Avšak od kolegov zo Švajčiarska napríklad vieme, že v rámci havarijného poistenia tam práve tieto prípady tvoria zhruba päť percent všetkých udalostí," udáva Václav Bálek, hovorca poisťovne Allianz. Len pre predstavu uvádza, že cena opravy elektroinštalácie poškodené hlodavcom činí u Škody Octavia zhruba 370€.

 

Obrana od počiatkov

Napadlo nás teda obrátiť sa priamo na výrobcu vozidiel. Problém sa má predsa riešiť od začiatku, teda stavebných materiálov, nie? Lenže automobilky sa zhodujú v tom, že v súčasnosti neexistuje spôsob, ako stopercentne zabrániť hlodavcom v ich útoku na motorové vozidlá. "Na exponovaných miestach sú hadičky chránené buď špeciálnou penou, či mriežkami z rôznych materiálov, ktoré ich pred útokom hlodavcov chráni," povedal nám Radek Kňava z kolínskej továrne TPCA. "Avšak čas od času sa aj u nás objavia prekousnutá kabeláž napríklad v lambda sonde, kde nie je možné tento problém riešiť mriežkou ani penou," dodáva Martina Bedrnová za Citroën.

 

Prostriedky pri obrane voči autoškodcom 

Sprej proti kunám a hlodavcom Starline 400ml

picture144Popis:
Prostriedok je určený na ochranu všetkých plastových a gumových dielov vozidiel pred poškodením hlodavcami ako je napr. kuna. Umožňuje sa vyhnúť prípadným drahým opravám. Zmes látok odpudzujúca hlodavce je neškodná pre živočíchy aj životné prostredie. Jednoduché a rýchle použitie, stačí plastové a gumové diely nastriekať zo všetkých strán. Nástrek opakovať každých cca 14 dní. Použitie:
Pre všetky prístupné plastové a gumové diely v motorovom priestore a na podvozku.

 

 

Ultrazvukový odpudzovač drobných hlodavcov z osobných áut AODHA

picture146Ochráni pred: myši, krysy, potkany, lasičky, kuny, tchory a iných škodcov

Základné vlastnosti: vysoká účinnost, nízká spotřeba, ľahká inštalácia (prístroj stačí len upevniť a pripojiť k napájaciemu napätiu), automatické zapínanie a vypínanie (sledovanie a vyhodnocovánie svorkového napätia akumulátoru - pri chode motora sa prístroj vypne)m, neruší žiadne prístroje (rádio apod.), nízka cena.

 

Zdroj: www.autoalarm.sk, www.news.autoroad.cz, www.silvarium.eu, www.gsmalarm.sk

 

 


REKLAMA