Jarné umývanie má auto zbaviť soli

Zobrazené 3631x

Na prvom jarnom umývaní by majiteľ vozidla nemal šetriť. Zimné nečistoty a agresívnu soľ dostane z auta len silný prúd vody. Viac ako inokedy sa preto na jar oplatí vytiahnuť z peňaženky viac eur a zájsť do autoumývačky. "Voda z bežnej hadice má tlak zhruba dve atmosféry, keď sa na koniec priloží prst, zvýši sa na sedem. To je však stále málo na to, aby sa prúd dostal do všetkých zákutí a zmyl všetku špinu," tvrdí  predajca umývacích zariadení. Hlavne podlahe, prahom a podbehom vozidla hrozí po jazde na solených cestách korózia. Najlepšie je preto zájsť do umývačky, ktorá špinu spláchne pod tlakom 120 atmosfér.

image011

"Najlepšie je začať jarný kúpeľ auta predumytím s tlakovým agregátom. Jednak strieka teplú vodu a jednak je možné prúd nariadiť tam, kde je špiny najviac," hovorí obchodník s umývacími boxmi. Po starostlivom vystriekaní spodných častí má auto zamieriť do kefkovitej umývačky.

Kompletný umývací program zopakuje predumytie, ktoré v najlepších umývačkách nahradí ručný tlakový agregát. Ešte než sa do práce pustia kefy, postrieka umývačka auto aktívnou penou, ktorá vďaka svojmu chemickému zloženiu naruší doposiaľ neumytú špinu. Potom prichádzajú na rad šampón a kefy. Je však potrebné si všímať stav umývačky. Odhaduje sa, že desať až pätnásť percent umývačiek má opotrebované kefy. Pozná sa to podľa málo rozstrapkaných končekov.

image009

Dôležitú úlohu hrá pri umývaní aj vosk. Jednak chráni lak pred poškodením a navyše takto ošetrená karosérie lepšie pri sušení uschne. Umývanie ručnými kefami alebo metlami sa vraj po čase na laku prejaví. Pri takom umývaní je tlak na kefu nerovnomerný a často prehnane silný, čo spôsobí škrabance na laku.

Zdroj: http://auto.idnes.cz/

 

 


REKLAMA