Koža v aute: Čo treba vedieť

Zobrazené 4611x

Kožené poťahy sa všeobecne považujú za vyšší stupeň čalúnenia interiéru auta než látkové. Ale pozor, ich vyššia cena neznamená automaticky po všetkých stránkach vyššiu kvalitu.

Otázka vhodného materiálu na poťahy v aute je skoro taká stará, ako auto samotné. Na nasledujúcich riadkoch ale nebudeme robiť rozhodcu medzi vajcom a sliepkou. Ani nemáme ambíciu ponúknuť tvrdý a objektívny porovnávací test. Skôr by sme radi upozornili na pár faktov tých, čo bez predošlých vlastných užívateľských skúseností zvažujú kúpu vozidla s koženými poťahmi. Na čo je v tomto prípade potrebné dávať si pozor?

V zime chladí, v lete hreje

Niet pochýb o tom, že zo subjektívneho hľadiska dokáže byť koža v aute mimoriadne príťažlivá. Má svoju neodolateľnú vôňu, je jemná na dotyk, pekná na pohľad. Toto všetko sú momenty, ktoré šikovný predajca veľmi rád využije na vaše očarenie, ktoré sa skončí jeho vysnívaným momentom vášho podpisu na objednávkových formulároch. Ale pozor, díler pri pretláčaní kože do vašej priazne veľmi dobre vie, čo robí. No a v tom magickom okamihu by ste aj vy mali presne vedieť, čo chcete a čo nie. A vedieť o výhodách a nevýhodách, nielen subjektívnych a emotívnych, ale aj objektívnych a praktických.

image068
Kožené poťahy bez vyhrievania sedadiel vedia byť v zime mimoriadne nekomfortné a aj zdraviu škodlivé

Základná nepríjemnosť, spojená s kožou ako poťahovým materiálom, by sa dala zhrnúť jedinou krátkou vetou: v zime chladí, v lete hreje. Nemalo by to byť naopak? Určite áno, ale žiaľ nie je. Poriadne vyhriaty kožený poťah v aute, dlhšiu dobu zaparkovanom na priamom letnom slnku, vám v extréme dokáže spôsobiť až popáleniny prvého stupňa. No a naopak dobre zmrznutá koža sa vám veľmi rýchlo dokáže postarať o zlatú.... baňu pre vášho chirurga či farmaceuta, u citlivejších jedincov aj o chronické problémy s močovými cestami, obličkami, prostatou....

Samozrejme, existujú spôsoby na istú mieru zníženia negatívneho dopadu vyššie spomenutých nepríjemností. Žiaden z nich ale nie je zadarmo. Tmavé fólie, roletky a kadejaké tienidlá na okná, vetranie sedadiel, vyhrievanie sedadiel, nezávislé kúrenia, najnovšie aj nezávislé klimatizácie.... to všetko stojí peniaze. Automobilky vám tieto prvky pravdaže budú podsúvať ako absolútne prirodzené a brnkať na vaše ego, že si ich predsa môžete dovoliť, že to je ten luxus, ktorý si zaslúžite. Vy sami si ale odpovedzte na otázku, či to chcete.

image069


Jedným zo spôsobov eliminácie prehrievania kože na slnku sú špeciálne pigmenty, ktoré odrážajú infračervené spektrum slnečných lúčov. Výsledkom môže byť povrch chladnejší rádovo aj o 20 °C. Ale nie je to lacný špás...

Kožené poťahy vám mnohé automobilky dokonca vnucujú tým, že ich automaticky a neoddeliteľne kombinujú s inými exkluzívnymi prvkami výbavy. Chcete špičkové audio? Dostanete ho len s kožou. Alebo najvyššiu motorizáciu? Iba s kožou.... Strešné okno? Prepáčte, bez kože nie.... Vyhrievanie sedadiel? Sorry, len pre kožu.... a aj keď látkové sedadlá v zime nechladia až tak drasticky ako kožené, predsa len chladia a množstvo zákazníkov chce vyhrievanie aj sem. Hlavne u Japoncov s fixne vyskladanými výbavami sa mu však môže stať, že nepochodí....

Aj koža má svoje výhody, ale...

Ak vás predajca nechytí do emotívnej pasce, na vôňu, dotyk, vzhľad, moment predvádzania sa pred známymi, bude sa pokúšať presvedčiť vás aj o praktických výhodách kože. A aby sme boli spravodliví, áno, nejaké tam určite sú, ale je potrebné uvedomiť si pár vedľajších efektov, na ktoré vás díler vo svojom vlastnom záujme nebude mať snahu dobrovoľne upozorniť.

Základným argumentom zrejme bude, že kožený poťah sa udržiava ľahšie, než látkový. Áno, je to pravda, ale podmienená. Aby bol kožený poťah ozaj o triedu odolnejší napríklad voči škvrnám od nápojov, či detských maškŕt, musí sa pravidelne udržiavať, aby mal zachovanú svoju pôvodnú vláčnosť, musí sa ošetrovať, impregnovať. A máte na to čas? Prípadne ste ochotní platiť si to ako špeciálnu službu?

image072  image073

Jednou z hlavných nevýhod látkových poťahov býva statická elektrina. So stúpajúcou kvalitou použitej látky sa však tento problém eliminuje
Ďalším argumentom môže byť, že pri sedení na koženom poťahu sa nenabijete statickou elektrinou, ktorá sa následne vybije keď vystúpite, vo forme bolestivej rany do vašej ruky. Toto je pravda. Platí však len pri porovnaní s lacnými látkovými poťahmi utkanými z lacných syntetických vlákien. Kvalitnejšia látka je voči vzniku statickej elektriny podstatne odolnejšia. A súvisí to samozrejme aj s tým, čo máte oblečené: polyesterová či nylonová nepremokaná bunda vás nabije jedna radosť....

Mínusy, o ktorých sa nehovorí

Na to, že v lete koža hreje a v zime chladí, prídete aj sami veľmi rýchlo. Samozrejme nie v príjemnej atmosfére dokonalo vyklimatizovaného showroomu predajcu, kde je rovnako ideálna teplota v zime aj v lete. Ale hneď prvé drsné reálne zážitky, povedzme z auta vášho kolegu, príbuzného, či známeho, si dokážete dobre zapamätať. Sú tu ale aj ďalšie faktory, na ktoré neprídete inak, než aspoň trochu dlhodobejším osobným používaním.

Ak ste už s vedomím všetkých výhod i nevýhod rozhodnutí pre kožu, zvážte aspoň jej farbu. Mimoriadne efektne dokážu pôsobiť svetlé kožené poťahy, ibaže o tento svoje žiarivý lesk dokážu aj mimoriadne rýchlo prísť. Ich tendencia k rýchlemu špineniu vás môže nepríjemne prekvapiť. Ak na svetlej koži trváte a trváte aj na tom, aby bola vždy rovnako pekná, počítajte s nutnosťou podstatne častejšieho čistenia a ošetrovania.

image070

Svetlá koža je na pohľad ozaj efektná. Myslite však na to, že sa veľmi rýchlo špiní a pre zachovanie plného lesku si žiada až otrockú starostlivosť

Nosíte klasické „rifle“ s klasickými „cvočkami“ na pútkach pre opasok? Alebo bundy s kovovými gombíkmi či prackami na dolnom leme v oblasti bokov a chrbta? Tak v tom prípade nasadajte do auta mimoriadne opatrne. Koža je síce v porovnaní s textilom odolnejšia voči natrhnutiu či pretrhnutiu, povrchové škrabance ale chytá veľmi ľahko. A aj keď zvyšok sedadiel môže vyzerať ešte veľmi dobre, doškriabaná bočnica operadla bližšie k dverám môže veľmi pokaziť celkový dojem.

Viete, do čoho idete?

Autor tohto článku nie je vegetarián, vegán, hinduista, militantný ochranca práv zvierat a nenosí odevy a obuv výlučne rastlinného či syntetického pôvodu. A preto sa nechce a nebude púšťať do témy ekologického aspektu kožených poťahov. Vôbec by sa ale nečudoval, keby sa aj tento moment objavil v diskusii k tomuto materiálu.

Alcantara – alternatíva ku koži aj textilu?

„Alcantara“ je pomerne zaujímavý materiál, pôvodu síce syntetického, ale veľmi sofistikovaného, nie je teda najlacnejší. Na vzhľad a dotyk sa asi najviac blíži brúsenej koži, resp. semišu. Automobilky ho kombinujú s textilom aj s kožou, v zriedkavejších prípadoch použijú čistú Alcantaru. Tento materiál má svoje špecifické vlastnosti, s kombináciou viacerých výhod a nevýhod textilu aj kože. Ak by vás zaujímal podrobnejšie, dajte nám to vedieť v diskusii a nie je vylúčené, že mu niekedy v budúcnosti budeme venovať viac pozornosti.

image071


Príklad kombinácie Alcantary s kvalitným textilom

Prečo sa v predošlých riadkov, pre viac objektivity, neobjavili aj ďalšie informácie o nevýhodách textilných poťahov? Pretože textil v aute sa neprezentuje ako „übermateriál“, pretože textil vám predajca nebude tlačiť do priazne ako ten „prirodzene a principiálne lepší, vyšší a kvalitnejší materiál“, mädliac si popri tom peňaženku vo svojom vrecku.

Cieľom tohto článku bolo predovšetkým upozorniť na fakt, že pri kúpe auta s koženými poťahmi nemusí automaticky platiť logika „platím viac, teda dostávam viac“. A upriamiť pozornosť záujemcov, zvažujúcich kožený interiér, aj na pragmatické a praktické aspekty. Aby ste skrátka aj bez osobných skúseností aspoň čiastočne vedeli, do čoho idete.

Zdroj: http://www.automoto.sk

 

 


REKLAMA