Ako sa najlepšie v zime starať o autobatériu

Zobrazené 3560x

Here’s a cool idea: Be sure your car’s battery is in good condition before venturing out into the cold. Každoročné mrazy či snehové fujavice nepristanú žiadnym digitálnym prístrojom. Notebooky, fotoaparáty aj mobilné telefóny sú vystavované extrémne nízkym teplotám, náhlym zmenám teplôt či nebezpečenstvo pádu a ich batérie tým trpia. Poradíme Vám, čoho sa v zimnom období vyvarovať a ako batérie najlepšie chrániť pred poškodením.

Teploty pod bodom mrazu

Jedným z nebezpečenstva , ktoré prístrojom v zime hrozí , sú teploty hlboko pod bodom mrazu. Batériám zvyčajne odporúčajú teploty v rozmedzí od 15 ° C do 20 ° C a akékoľvek extrémne vychýlenie z tohto optim , či už nahor alebo nadol, ich môže poškodiť. Dlhodobé pôsobenie silných mrazov by mohlo batériu aj úplne zničiť. Pokiaľ sa teda prístroje používajú pri veľmi nízkych teplotách, je vhodné ich ihneď po použití chrániť termoregulačným obalom, ktorý zamedzí ich premrznutiu . "Typickým účinkom mrazu na batérie je rýchly pokles ich kapacity, batérie pri nízkych teplotách oveľa skôr signalizujú vybitie a rýchlo strácajú energiu, a to aj keď sa práve nepoužívajú, " vysvetlil Radim Tlapák , riaditeľ popredného internetového obchodu BatteryShop.cz. " Tento účinok je však našťastie iba dočasný. Pri prenesení do tepla sa väčšinou časť kapacity batérie opäť obnoví ," dodal .

Styk batérie s ústredným kúrením či pecou

Rizikový faktor pre batérie v zimnom období predstavuje tiež vysoká teplota, ktorú vydávajú kachle či ústredné kúrenie. Odložením tašky s mobilným telefónom na rozpálená akumulačné kachle, alebo používaním laptopu v bezprostrednej blízkosti radiátora sa batéria nebezpečne zahrieva, čím sa výrazne znižuje jej životnosť. Pri vystavení batérie teplote vyššej ako 60 ° C by mohla v krajnom prípade aj explodovať. K dodržaní štandardných teplotných podmienok by malo dochádzať aj pri nabíjaní batérie, vysoká okolitá teplota môže spôsobiť jej nedostatočné dobíjanie.

Náhle prechody zo zimy do tepla

Pre zimné obdobie sú obvyklé časté prechody z tepla do zimy a naopak. Práve tieto radikálne zmeny teploty predstavujú značné riziko pre batérie digitálnych prístrojov. Pri príchode z mrazu do vykúrenej budovy totiž na vychladnutom prístroji kondenzujú vodné pary, ktoré môžu spôsobiť skrat. Tomu sa dá zabrániť uzavretím prístroja do vzduchotesnej igelitového vrecka, pary tak skondenzujú na povrchu vrecka a prístroj zostane vlhkosti ušetrený. Ak už ku kondenzácii došlo, v žiadnom prípade prístroj nezapíname, vyberieme z neho batériu a necháme ju vyschnúť za prirodzenej teploty. Ochranou proti oroseniu môže byť aj pozvoľnejší teplotný prechod, kedy sa prístroj najprv umiestni do chladnejšej miestnosti, kde sa postupne aklimatizuje .

image001

Nebezpečenstvo pádu

V zime hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia na poľadovici či pádu pri prevádzkovaní zimných športov. Mobilný telefón vo vrecku alebo laptop voľne pohodený v kabelke môže pri náraze utrpieť vážne škody. Následky prípadného pádu môže zmierniť kvalitné puzdro, vypolstrovaná taška na notebook zníži riziko poškodenia na minimum. Pri mechanickom poškodení batérie ju už v žiadnom prípade nevkladáme späť do prístroja, ani sa ju radšej nesnažíme sami opravovať. Pri menej vážnom poškodení je možná oprava v odbornom servis . Ak však dôjde k poškodeniu plášťa a vytekaniu elektrolytu, je nutné batériu odniesť na príslušné zberné miesto a zaobstarať si novú.

Styk so snehom

Rizikovým faktorom pre batérie áut, mobilných telefónov, fotoaparátov a ďalších prístrojov je bezpochyby sneh. Pri používaní týchto prístrojov počas snehovej fujavice sa do nich dostáva voda, ktorá môže spôsobiť zničenie nielen batérie, ale aj celého zariadenia. Prístroj by mal teda byť za týchto podmienok chránený vodotesným obalom. Ak k styku so snehom predsa len dôjde, napríklad pri upadnutie prístroja do záveja, je nutné ho okamžite vypnúť. Z namočeného prístroja vyberieme batériu a necháme ju vyschnúť pri izbovej teplote." Batériu rozhodne nesušíme pri otvorenom zdroji tepla akým je ústredné kúrenie alebo oheň v krbe . Vysoká teplota v kombinácii s vlhkosťou ju môže nenávratne poškodiť , " upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Pri výraznejšom zasiahnutí vlhkosťou je rozumné batériu jemne osušiť bavlnenou handričkou a doniesť ju do servisu pre odborné posúdenie prípadných škôd.

image003

Zdroj: http://technik.ihned.cz, http://www.lincolnjournalonline.com

 

 


REKLAMA