Predchádzajte opotrebeniu pneumatík kontrolou zbiehavosti kolies

Zobrazené 2218x

Dobre nastavená geometria náprav zaručuje menšie opotrebenie pneumatík. To sa vo výsledku môže prejaviť znateľnou úsporou peňazí za obutie auta.

Možno to až tak neriešite, a spoliehate len na to, že sa o to postarajú pri pravidelných prehliadkach v servise. Ale ruku na srdce, kedy ste geometriu nechali robiť naposledy? A pritom správna geometria náprav, ktorá je daná predovšetkým nastavením zbiehavosti kolies, má významný vplyv nielen na jazdné vlastnosti vozidla a jeho bezpečnosť, ale aj na opotrebovanie pneumatík a ďalších súčastí auta. Že ide o zbytočnú, zdĺhavú a nákladnú záležitosť? Ale kdeže, kontrola stojí len pár desiatok eur a zaberie pár desiatok minút čakania.

Porzime sa na autá "odspodu." Zložitosť a rozmanitosť rôznych systémov zavesenia kolies vychádza zo snahy automobiliek vyhovieť rôznorodým požiadavkám zákazníkov, pretože rôzni vodiči preferujú rôzne typy nastavení. Niektorí kladú dôraz na komfort, iní na jednoduchosť a nízke servisné náklady a ďalší si potrpia na športové jazdné vlastnosti. Ako hovorí majiteľ e-shopu : " značné úsilie, ktoré automobilky závesom kolies a ich ladeniu venujú, však môže vyjsť navnivoč, ak dôjde k zanedbaniu údržby."

Předcházejte opotřebení pneumatik kontrolou sbíhavosti kol!

Nároky na správanie kolies počas jazdy sú značné. Ide najmä o to, aby zvislá os kolies zostávala aj v zákrutách či pri zvýšenom zaťažení kolmá na rovinu vozovky a aby si aj pri razantnej akcelerácii či spomaľovaní vozidlo zachovalu náležitú ovládateľnosť. Preto sú závesy kolies moderných automobilov zložité, avšak nastavovať na nich možno spravidla iba ich zbiehavosť. Pod pojmom zbiehavosť rozumieme symetrické uhly, ktoré zvierajú pozdĺžnu os kolies k pozdĺžnej osi vozidla v jeho kľudovom stave,. Na jazdné vlastnosti vozidla má vplyv predovšetkým nastavenie zbiehavosti predných kolies. Avšak i nevhodne nastavená geometria kolies zadných spôsobuje asymetrické opotrebenie pneumatík, ktoré môže viesť až k nutnosti je predčasne vymeniť."

Kedy môže prísť k zmene zbiehavosti kolies?

Ku zmene zbiehavosti kolies môže dôjsť napríklad pri výmene niektorého z prvkov ich závesov. Zmenu geometrie však často zapríčiní tiež prejdenie výraznou nerovností na vozovke. Výraznejšie poškodenie sa môže prejaviť tendenciou vozidla zatáčať do strán, a to buď pri pokojnej jazde, alebo pri brzdení. Menšie poškodenie sa ale prejaví až s odstupom času práve asymetrickým zošmyknutím pneumatík. Iba vozidlo so správne nastavenou geometriou kolies môže mať jazdné vlastnosti a stabilitu takých kvalít, s ktorými ho jeho výrobca skonštruoval a vyrobil.

Ked je vhodné vykonať kontrolu zbiehavosti?

Kontrolu a prípadné nastavenie geometrie kolies je vhodné vykonať pri každej sezónnej výmene pneumatík. Vykonáva sa spravidla mimoriadne presnými laserovými snímačmi, ktoré sa montujú na kolesá. Snímače sú koordinované s počítačom, v ktorom sú prednastavené výrobné hodnoty zbiehavosti pre každý typ automobilu. Vďaka tomu potom technik môže dosiahnuť ľahkého a dokonale presného nastavenia. Až po takomto nastavení má vodič skutočnú istotu, že si jeho vozidlo zachová predvídateľné a bezpečné jazdné vlastnosti za všetkých prevádzkových podmienok.

Zdroj: http://www.autoweb.cz

 

 


REKLAMA